XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Kazak/Hırka

Kazak

Genellikle kış mevsimi ile özdeşleşen, daha çok soğuktan koruma işlevi sebebiyle tercih edilen bir üst giyim parçası olan kazaklar serin havalarda çok sık kullanılır. Özellikle mevsim geçişlerinde, sonbaharın henüz soğumamış fakat gölgede ısıran havasında, ilkbaharın kararsız rüzgarlarında, uzun yaz gecelerinin birdenbire inen serininde en güvenilir sığınağımızdır.

Kalın ya da ince iplerle tığla, şişle elde ya da makinede örülerek meydana getirilen kazakların ip cinsine göre kullanım alanı genişlemektedir. Kazak modelleri ise neredeyse sınırsız yaratım kombinasyonuna sahiptir diyebiliriz.

Kaşmir kazaklar, Merinos yünü kazaklar gibi yün ipliklerle örülmüş kazakların yanısıra triko kazaklar, merserize ve şönil ipliklerle örülmüş kazaklar da ısıtma işlevini karşılamasa da şıklığı yakalamak için tercih edilen parçalardır. Kazak tek başına kullanılabildiği gibi gömlek ya da yakalı bir tişörtün üstüne de giyilebilir. Kazağın üzerine ceket, mont, manto gibi tamamlayıcılar giyilerek sokak şıklığı elde edilebilir. Kazak özellikle sonbaharda tek başına sokak kıyafeti olarak da kullanılabilir. Uzun bir kazak pekala bir elbise işlevi görebilir, kısa kazaklar ise uzun ya da kısa eteklerle, kumaş ya da jean pantolonlarla kombinlenebilir. Kazak öyle bir kıyafettir ki giyilmeden de omuza atılarak ya da bele bağlanarak aksesuar haline getirilebilir, sizi bir Akdeniz havasına sokabilir. Kazağın gerek günlük hayatta gerekse ofis şıklığı için kurtarıcı bir rolü vardır diyebiliriz.

Kazak Modelleri

Kazak bir dönem için elde örülebilen, ev şartlarında meydana getirilebilen, neredeyse ünik diyebileceğimiz bir üründü. Hanımlar modelini, rengini hatta yünün çeşidini dahi bir başkasından örnek alsalar da el farkı nedeniyle her kazak tekti. Lastiğinin uzunluğu, yakası ve tabii örneğinin ismi ile birçok çeşit elde edilirdi.

Düz örgü denilen örgü neredeyse örgünün temelidir. Makine örgülerinin ve kumaşların dokusu genellikle bu modeldir. Örgü bir sıra ters bir sıra düz örülerek meydana getirilir.

Haraşo örgü, hasır örgü, Selanik örgü, pirinç örgü, kelebek örgü, saç örgüsü, şemsiye örgü, hatta belki dünyanın en güzel örnek ismi olan Türkan Şoray Kirpiği gibi örgü çeşitleri vardır.

Kazağa kişilik katan bir başka özellik de yakalarıdır. Balıkçı yaka kazaklar, boğazlı kazaklar, v yaka kazaklar kış şıklığının vazgeçilmez parçalarıdır.

Kazak genelde yünden yapıldığı için vücudu kalın gösteren bir kıyafettir. Bu yüzden kazak seçiminde vücut tipine uygun tercihler yapılması daha uygundur.

Kazak şıklığı için pahalı kazak çeşitlerine ihtiyaç yoktur, ucuz kazak modelleri de elit ve şık bir görüntü yakalamayı sağlar.

Hırka

Hırka, kazağın önü iki parçadan oluşan ve düğme, çıtçıt, fermuar gibi aksesuarlarla kapatıldığı gibi sade olarak da önü açık bir şekilde kullanılabilen halidir. Hırka erkeklerde olduğu kadar kadınlar arasında da vazgeçilmez bir giysi olarak dolaplarda dört mevsimlik yerini alır.

Tıpkı kazakta olduğu gibi kalın yün, merserize ip gibi seçeneklerle örülebilse de hırkayı kazaktan ayıran en önemli özellik penye, polyester, pamuklu kumaşlarla da meydana getirilebilmesidir. Penye hırkalar uzun ve kısa modelleriyle sahil şıklığından sokak giyimine her yerde tercih edilen parçalardır. Tesettür giyimde penye hırka kullanımı oldukça revaçtadır. Ofislerde genellikle ince örme hırkalar kullanılırken penye hırkalar daha çok günlük yaşamda ve evde kullanılır.

Yün hırka örnekleri yine yün kazak modelleri ile aynıdır. Hırka modellerini kazaklardan zengin kılan özellik ise penye kumaşların desenlerinden ve penyenin kesim tekniklerinden faydalanarak çeşitlendirilebilmesidir. Asimetrik desenler, puantiyeler, geometrik desenler, leopar deseni, çizgili, kareli seçeneklerin yanısıra üstü işlemeli, aplike, örme dantel yakalı modeller de hırkalarda şıklığın yelpazesini genişletiyor.

Hırka, içine penye tişört ya da ince gömlek giyerek tamamlanacak bir kombinle sizi şıklaştıracağı gibi tek başına da kullanılabilir. 

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım