XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Elbise

Elbise

 

Kıyafetler dünyası içinde tek insanı tek hamleyle şık yapabilme gücüne sahip yegane parça nedir diye sorsalar elbisedir desek abartmış olmayız. Son zamanların moda kullanımıyla “kurtarıcı” kategorisine giren elbiseler, parçalar arası uyumu yakalamakta zorlanan birçok kişiyi bir anda eşsiz bir şıklığa kavuşturuyor.

Tek renk yahut puantiyeli, çizgili yahut floral, yere doğru uzanan yahut dizlerin üzerinde biten, renkler, desenler, modeller adedince zengin seçenek sunan bu sihirli parça gardropların vazgeçilmezidir. Üzerine atılacak bir ceketle, fularla, yelekle ya da kemer, broş, kolye, agraf gibi aksesuarlarla süslenebildiği gibi tek başına kullanıldığında da sorunsuz, kolay bir şıklığa ulaştırır.

Tesettür giyimin vazgeçilmezi elbiseler hem abiye kullanımında hem günlük kullanımda tesettürlü hanımlar tarafından ilgi görüyor. Askılı modellerin içinden gömlek ya da body giyilerek kullanılan elbiselerin yanısıra uzun kollu, önden düğmeli, çıtçıtlı, fermuarlı seçenekleriyle de bir dış kıyafet işlevi de görüyor.

Elbisenin mevsimi var mıdır?

Elbisenin mevsimi yoktur. Her mevsim kendine her şeyi yakıştırır. Yaz günlerinde sandaletle kombinir, kış günlerindeyse uzun çizmelerle. Yazın günlük kullanımda basma, Şile bezi, keten, poplin, hatta tülbent gibi kumaşlar revaçtayken gece davetlerinde ya da ofis ortamında şifon, krep, ipek kumaşlı elbiseler tercih edilir. Tek başına bir çantayla dahi havasını değiştirebilecek düz siyah bir elbiseye verilecek her kuruşa değer.

Kışın yün, kadife, tüvit, deri kumaşlar doğru model kullanıldığında sizi bir anda star haline getirebilir. Jean elbiselerse tüm jean parçalar gibi hem yazın hem kışın kurtarıcısıdır.

Elbise Çeşitleri

Modele, kumaşa, kullanıma göre değişen çeşitleriyle elbise tek başına moda evrenini doldurabilir. Kullanıma göre günlük, ofis ve davet elbiseleri olarak üçe ayrılabilir. Bu üç alandaysa genellikle kumaşlara göre ayrım yapılır. Örneğin aynı modeldeki bir elbiseyi keten kumaşla günlük kullanırken ipek bir kumaşla abiyeye dönüştürebiliriz. Triko bir uzun elbise gündüz şıklığı için idealdir, saten bir kısa elbise ise gecelerin yıldızı olur. Uzun kollu, kısa kollu, straplez, uzun etekli, kısa etekli, kloş etekli, dar etekli, sırtı açık, yakası açık yüzlerce kombinasyonla modeller çeşitlendirilebilir.  Ucuz elbise modelleri ile de şık görünmek mümkündür.

Kumaş, modeli gösteren, doğru kullanılmadığı takdirde elbiseyi ziyan eden elbisenin en önemli unsurudur. Tüm kumaşlarla elbise dikilebilir, yeter ki doğru modeli seçip doğru vücut tipine göre giyinelim.

Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi

En kaliteli, en pahalı, en iyi kumaştan, en kıymetli taşlarla süslü ve en gösterişli modele sahip bir elbise giysek bile vücudumuzun proporsiyonu bu giymemize uygun değilse o elbise çuvaldan farksız hale gelir. Öncelikle vücudumuzu tanımalı, onu iyi bilmeli ve tabii ne şekilde olursa olsun onu sevmeli, onu şık hale getirmeye çalışmalıyız. Yanlış modelde bir elbise giyerek kendimize haksızlık yapmış oluruz.

Doğarken kendimizi içinde bulduğumuz genetik yapı itibariyle bazen şanslıyızdır. Bazense şanslı doğsak bile beslenme yanlışlarıyla vücudumuzu bazı bölgelerini saklamamız gereken şekilllere sokabiliyoruz. Fakat bu şekiller şık olmaya engel değil.

Vücut tipimize göre elbise seçerken şunlara dikkat edelim:

Armut Vücut Tipine Göre Elbise

Armut tip adından da anlaşılacağı üzere bir armut gibi üst kısmı dar, alt kısmı geniş bir proporsiyona sahiptir. Vücudunuz basenlere doğru genişleyen bir formda ise bu geniş kısımları kamufle etmek için üstü dar bir şekilde oturan, belin inceliğine vurgu yaptıktan sonra eteklere doğru bollaşan modeller sizin için uygun bir seçim olacaktır.

Elma Vücut Tipine Göre Elbise

Elma tipte de tıpkı bir elma gibi yuvarlak bir şekil söz konusudur. Vücudunuz elma gibi yuvarlak ise dar ve uzun elbiseler reyonundan uzaklaşıp karın kısmı daha geniş modellere doğru yaklaşmalısınız. Bol kesim bir üst ile düzgün bir görünüm sağlayabilir, asimetrik kesimlerle de elbisenizi de havanızı da hareketlendirmiş olursunuz. V yaka ile şıklık garanti.

Minyon Tiplere Göre Elbise

Minyon olmanın dezavantajları sizden uzak olsun istiyorsanız kısa ve özellikle siyah elbiseler sizin için doğru tercih. Uzun elbiseler sizi olduğunuzdan da küçük gösterebilir, hele uzun pililerden kesinlikle uzak durmalısınız.

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Elbise

Kalın belli ve geniş omuzlu kadınlar için elbise seçimi oldukça zordur. Vücuda oturmayan, düz kesim, bol, bacakların inceliğini vurgulayacak kısalıkta elbiseler erkeksi hatlara sahip kadınlar için biçilmiş kaftan.

Kalın Bacaklılara Göre Elbise 

Kalın bacaklara sahipseniz dikkatleri belden yukarıya çekecek modeller seçmelisiniz. Üst kısmı asimetrik, desenlerle ve renklerle karmaşıklaştırılmış elbiseler bacaklarınızı kamufle edebilir.

Kısa Bacaklılara Göre Elbise

Kısa bacaklı olmak elbise giymeye elbette mani değil. Bel kısmı kemerli ve aşağı doğru bollaşan kısa elbiseler bacak boyunuzun uzun görünmesine yardımcı olabilir.

Büyük Göğüslülere Göre Elbise

Bel kısmı vücuda oturan ve göğüsleri toparlayan elbiseler büyük göğüslü kadınlar için idealdir. A etekler, V yakalar, koyu renkler ve desensiz kumaşlara rağbet ederken dar ve tek omuz elbiselerden, özellikle yuvarlak yakalardan mümkün olduğunca uzaklaşın.

Küçük Göğüslülere Göre Elbise

Orantısız uzuvları dengeli bir biçimde gösteren kumaş hilelerinden biri de pilidir. Küçük göğüslü kadınların elbise seçimlerinde de üst kısmı pilili, desenli, hareketli modeller doğru tercihtir.

Geniş Omuzlulara Göre Elbise

Kalın bantlı elbiseler omuzların genişliğini kamufle etmek için başvurulacak en iyi modeldir. Kolsuz elbiseler omuzları vücutla dengeli hale getirir.

Kum Saati Vücut Tipine Göre Elbise

Siz şanslı kullar için herhangi bir tavsiyeye gerek yok zira ne giyseniz yakışır. İnce bellerinizin, orantılı yuvarlaklarınızın keyfini çıkarın ve kemerli elbiselerle özgürce salının.  

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım