XS
SM
MD
LG
XL
{alanbaslik}
Pantolon

Pantolon

İnsanın örtünme ihtiyacından dolayı icat ettiği kıyafetler zamanla işlevlerini artırdılar. Tarih boyunca kıyafetlerin serüvenlerine baktığımızda işlevini en çok artıran da kuşkusuz pantolon olmuştur. Belden aşağıyı ve bacakları sararak inen pantolonun öncelikli görevi hareket özgürlüğü sağlamasıydı. Model ve kalıp değişimleriyle yenilenen pantolonlar at binen kişilerin tercih ettiği rahat bir kıyafetten, zarafete ve şıklığa ulaşmak için kestirme bir yöntem olarak başvurulan kurtarıcı parçaya, hatta göz alıcı stillerin püf noktası olmaya ulaştı.

Pantolon artık yalnızca ata binenlerin kıyafeti değil, sokakta yürüyen, okula, işe, alışverişe, ofise, özel davetlere giden kadınların da ilk tercih ettiği, hatta dolaplarda neredeyse eteklerden daha fazla yer bulan bir giyim parçası.

Pantolon Çeşitleri

Son yıllarda tesettür giyim firmalarının artmasıyla ve bu tip firmaların dışındaki markaların da tesettür kreasyonlarına yer vermesiyle pantolon modellerinde de belli bir değişim oldu. Günlük hayata katılan ve hem şık hem rahat olmak isteyen tesettürlü kadınlar da artık kendilerine uygun modeller bulmakta zorlanmıyorlar. Pantolon ihtiyacının ve dolayısıyla üretiminin artmasıyla pahalı pantolonlara mecbur kalmadan neredeyse her sokakta rastlayacağımız bir mağazadan, butikten, internet alışveriş sitelerinden, outlet mağazalarından, hatta pazardan da alabileceğimiz ucuz pantolonlarla şıklığı yakalayabiliriz.

Pantolon icadı itibariyle dar olarak tasarlandıysa da sonraları gerek kullanılan kumaşların yelpazesinin genişlemesi gerek modellerin artık işlevsel olmaktan çıkıp şık görünme için bir araca dönüşmesi ile paça boyları ve genişliğinde yapılan değişimlerle modellerini zenginleştirdi. Genelde paça boyutuna göre modellere ayrılan pantolonlar bel kesime göre de çeşitlendirilmiştir:

Dar paça pantolon, boru paça pantolon, ispanyol paça pantolon, bol paça pantolon gibi klasik modellerin yanına skinny pantolon, boy friend pantolon, mom pantolon gibi farklı yorumlar da geldi. Yüksek bel, düşük bel, orta yükseklikte bel, ağı sarkık pantolonlar, şalvarlar ve pantolon etekler de pantolon dünyasını epeyce genişletmiştir.

Pantolon her mevsim rahatlıkla giyilebilen bir parçadır. Özellikle kış mevsiminde soğuktan koruma işlevini karşıladığı gibi üzerine giyilecek t-shirt, gömlek, hırka, kazak, bluz, tunik, hoodie, mont, blazer ceket, bomber ceket, trençkot, manto, yelek gibi seçeneklerle kendini sürekli yeniler.

Pantolon Kumaşları

Kış mevsiminde kalın ve yünlü kumaşlar, kadife, jean, deri gibi seçenekler varken yazın yelpaze daha da genişler. Tülden şifona, basmadan ketene renkli, geometrik, puantiyeli, çizgili, floral desenlerle şıklığa şıklık katar.

Pantolon ceket takımlar işyerinde kullanıldığı gibi davetlerde, gece gezmelerinde, iş yemeklerinde de kadınlar için büyük rahatlıktır.

Vücut Tipine Göre Pantolon Seçimi

Armut Vücut Tipine Göre Pantolon

Armut tipinin en büyük handikapı belden aşağısının üst kısımlara göre daha geniş olmasıdır. Koyu renk kumaş seçimi armut tipinde olanların asla unutmaması gereken bir püf noktasıdır zira koyu renk giyeni ince gösterir. Modele gelince, armut tip yükse belden kesinlikle uzak durmalı, paçaya doğru darlaşan havuç pantolon denişen pantolonlardan da hızla kaçmalı. Düşük bel pantolonlar armut tip için idealdir.

Elma Vücut Tipine Göre Pantolon

Elma tipliler için ince görünmenin sırrı kalın ve geniş olan bölgeleri kamufle etmektir. Elma tiplilerin ince olan kısmı bacaklar olduğu için dar paça pantolonlarla ince bölgelerini vurgulayarak dikkati geniş olan üst kısımdan aşağıya çemiş olurlar. Armut tipine yasak olan havuç pantolonlar tam elma tiplere göre. Kalın kemerle kullanılan bir dar pantolon ve tabii dökümlü kumaştan bir gömlek elma tipleri ince gösterir.

Dikdörtgen Vücut Tipine Göre Pantolon

Dikdörtgen vücut tipinin handikapı kıvrımsız oluşudur. Belden yukarının ve aşağının eşit boyutlarda göründüğü bu vücut tipinde proporsiyona uygun giyinmek oldukça önemlidir. Skinny jean pantolonlar, boy friend jean pantolonlar dikdörtgen vücut tipinin kurtarıcı parçasıdır. 

{alanbaslik}
© Tüm hakları saklıdırWeb: Efasis Yazılım